Makyaj Nasıl Yapılır

Far: Işıltılı farların avantajlarından biri karışmasının daha kolay olması. Bu sebeple makyaj yapmaya yeni başlayanların önce ışıltılı farlar denemesini tavsiye ederim. Mat farlar daha ince yapıda olduğundan cilde daha çok yapışıyor. Sonuç olarak mat farı karıştırması ışıltılı fara göre biraz daha zor oluyor.

Eyeliner: Mat eyeliner ışıltılı eyelinera göre daha çok kendini belli ediyor çünkü erede başladığı, nerede bittiği yani sınırları daha net gözüküyor. 

Kapatıcı: Bu noktada göz altının yapısı önemli. Yağlı göz altları olanlar, göz altı kırışıklıkları dolanlar için sabitlenen kapatıcılar uygunken, pul pul olan kuru göz altları için sabitlenmeyen kapatıcılar daha uygun olacaktır.

Fondöten: Sivilcelerin mi var? O zaman mat ürünler yardımına koşacaktır. Mat yüzeyler ışığı yansıtmadığından yüzey değişimini yani pütürlerimizi daha iyi gizleyebiliyor. Ürünler daha yoğun olduğundan kapatıcılık oranı da daha yüksek oluyor. Ancak kuru ciltler için ışıltılı makyaj daha uygun olabilir. Çünkü ıslak/yarı ıslak bitişli fondötenler cildi nemlendirmeye yardımcı oluyor. Işıltılı fondötenleri cilde uygularken fırçadan ziyade sünger kullanılmalı. Çünkü fırçanın matlaştırma özelliği var. Işıltıyı fırçaya bırakmak istemeyiz.

SONUÇ: Işıltılı makyajda gözler daha büyük gözükürken mat makyajda daha kısık gözüküyor. Işıltılı ruj daha modern gözüküyor, mat ruj sanki biraz sıkıcı kalıyor gibi. Kapatıcılığı daha yüksek olduğundan mat makyaj adeta bir porselen bebek gibi kusursuz görünüm sağlıyor. Işıltılı makyajda kusurlarımız biraz belli olduğundan daha doğal gözüküyor. Genel olarak baktığımızda ise mat makyajın daha olgun gösterdiğini; ışıltılı makyajın ise daha genç gösterdiğini söyleyebilirim. Peki şimdi, senin tercihin hangisi olurdu?

Bizden Haberdar Ol!